Seuratoiminta

Suomalainen liikunta ja urheilu pohjautuu seuratoimintaan, jota Liikunnan aluejärjestöt haluavat voimakkaasti tukea. 
Aluejärjestöt tarjoavat seuratoimijoille konsultointia, avoimia seurakoulutuksia, erilaisia tilauskoulutuksia, jäsenseuratapaamisia, kehitysprosesseja ja seminaareja.

Yhteisenä tavoitteena on elinvoimaiset ja menestyvät suomalaiset liikunta- ja urheiluseurat.
 

Ole yhteyksissä! Alta löydät Liikunnan aluejärjestöjen seurakehittäjien yhteystiedot alueittain aakkosjärjestyksessä:

 

Etelä-Karjalan Liikunta ja Urheilu ry
Katja Jäppinen
Seurakehittäjä
puh. 050 4666313
katja.jappinen@eklu.fi

Etelä-Savon Liikunta ry
Kalle Husso
Seurakehittäjä
puh. 044 341 0075
kalle.husso@esliikunta.fi

Etelä-Suomen Liikunta ja Urheilu ry
Kari Ekman
Seurakehittäjä
puh. 050 407 7119
kari.ekman@eslu.fi

Hämeen Liikunta ja Urheilu ry
Tommi Lindroos
Seurakehittäjä
Seurayhteistyö
puh. 044 7748 880
tommi.lindroos@hlu.fi

Kainuun Liikunta ry
Veera Valtanen
Asiantuntija urheiluseuratoiminta ja kilpaurheilu
puh. 044 358 9556
veera.valtanen@kainuunliikunta.fi

Keski-Pohjanmaan Liikunta ry
toimisto@kepli.fi
 

Keski-Suomen Liikunta ry
Laura Härkönen
Seurakehittäjä
puh. 050 339 0459
laura.harkonen@kesli.fi

Kymenlaakson Liikunta ry
Noora Kakko
Seurakoordinaattori
puh. 040 7676703
noora.kakko@kymli.fi

Lapin Liikunta ry
Suvi Karusaari
Seurakehittäjä
puh. 040 8471321
suvi.karusaari@lapinliikunta.fi

Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry
Jukka Pelkonen
Seurakehittäjä
puh. 040-900 0844
jukka.pelkonen@liiku.fi

Maikku Miettinen
Seurakehittäjä
puh. 040-900 0843
maikku.miettinen@liiku.fi

Pohjanmaan Liikunta ja Urheilu ry
Kirsi Martinmäki
Seurakehittäjä
puh. 040 740 3849
kirsi.martinmaki@plu.fi

Pohjois-Karjalan Liikunta ry
Pasi Vilkki
Seurakehittäjä
puh. 0400 287955
pasi.vilkki@pokali.fi

Pohjois-Pohjanmaan Liikunta ry
Marko Keskitalo
Seurakehittäjä
Puh. 050 406 0288
marko.keskitalo@popli.fi

Pohjois-Savon Liikunta ry
Tiina Heikkinen
Seurakehittäjä
puh. 044 717 7011
tiina.heikkinen@pohjois-savonliikunta.fi

Päijät-Hämeen Liikunta ja Urheilu ry
Kustaa Ylitalo
Seurakehittäjä
puh. 040 8390 446
kustaa.ylitalo@phlu.fi

 

Yhteystiedot päivitetty 12.3.2019