Seuratoiminta

Suomalainen liikunta ja urheilu pohjautuu seuratoimintaan, jota Liikunnan aluejärjestöt haluavat voimakkaasti tukea. 
Aluejärjestöt tarjoavat seuratoimijoille konsultointia, avoimia seurakoulutuksia, erilaisia tilauskoulutuksia, jäsenseuratapaamisia, kehitysprosesseja ja seminaareja.

Yhteisenä tavoitteena on elinvoimaiset ja menestyvät suomalaiset liikunta- ja urheiluseurat.

Ole yhteyksissä! Alta löydät Liikunnan aluejärjestöjen seurakehittäjien yhteystiedot alueittain aakkosjärjestyksessä. Yhteystiedot on päivitetty 18.3.2022


Etelä-Karjalan Liikunta ja Urheilu ry
Katja Jäppinen
Seurakehittäjä
puh. 050 466 6313
katja.jappinen@eklu.fi


Etelä-Savon Liikunta ry
Kalle Husso
Seurakehittäjä
puh. 044 341 0075
kalle.husso@esliikunta.fi


Etelä-Suomen Liikunta ja Urheilu ry



Hämeen Liikunta ja Urheilu ry
Tommi Lindroos
Seurakehittäjä
Seurayhteistyö
puh. 044 774 8880
tommi.lindroos@hlu.fi


Kainuun Liikunta ry
Veera Valtanen
Asiantuntija urheiluseuratoiminta ja kilpaurheilu
puh. 044 358 9556
veera.valtanen@kainuunliikunta.fi


Keski-Pohjanmaan Liikunta ry
Eeva-Maria Fränti
Tapahtumakoordinaattori, seura-asiantuntija
puh. 044 091 6074
eeva-maria.franti@kepli.fi


Keski-Suomen Liikunta ry
Laura Härkönen
Seurakehittäjä
puh. 050 339 0459
laura.harkonen@kesli.fi


Kymenlaakson Liikunta ry
-


Lapin Liikunta ry
Suvi Karusaari
Seurakehittäjä
puh. 040 847 1321
suvi.karusaari@lapinliikunta.fi


Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry

Marko Mäenpää
Seurakehittäjä
puh. 040 900 0843
marko.maenpaa@liiku.fi 

Jurkka Virtala
Seurakehittäjä, tapahtumatuottaja
puh. 040 900 0845
jurkka.virtala@liiku.fi


Pohjanmaan Liikunta ja Urheilu ry
Katariina Haapasaari
Seurakehittäjä
puh. 040 487 9026
katariina.haapasaari@plu.fi 


Pohjois-Karjalan Liikunta ry
Jouni Lehtimäki
Seurakehittäjä ja työllisyysasiantuntija, VIRE -hankekoordinaattori
puh. 050 399 5508
jouni.lehtimaki@pokali.fi


Pohjois-Pohjanmaan Liikunta ry
Juha Laukka
Seurakehittäjä
puh. 050 406 0288 
juha.laukka@popli.fi


Pohjois-Savon Liikunta ry
Niina Markkanen
Seurakehittäjä
puh. 050 322 3971
niina.markkanen@pohjois-savonliikunta.fi


Päijät-Hämeen Liikunta ja Urheilu ry
Kustaa Ylitalo
Seurakehittäjä
puh. 040 839 0446
kustaa.ylitalo@phlu.fi